Story: Trvalkový záhon, kultúrny dom, Šaca

🌱🌱🌱 O výsadbe trvalkového záhona pred kultúrnym domom v Šaci, ❄️ zimnej záhrade a 📜 dokumentoch k údržbe.

Keďže pochádzam zo Šace, veľmi dobre ju poznám, a tak som počas minulej jari oslovila starostu pre možnosť spolupráce.

Zo stretnutí napokon vyšlo prvé malé zadanie vysadiť pred pred kultúrnym domom záhon, ktorý bude vyzerať dobre počas celého roka a bude jednoduchý na údržbu.

Ako dlho to trvalo?

Rozkresliť tak malý záhon trvalo necelý deň. Na základe dizajnu som navrhla rozpočet, výsadbový plán, spojila som sa lokálnou kvetinárkou, ktorá mi pomohla objednať rastliny a napokon sme spolu aj vysadili celý záhon. S celou administratívou a realizáciou sme to zvládli v priebehu mesiaca.

Prečo práve trvalky?

Hlavne pre priestorové obmedzenia spôsobené tým, že samotný záhon má asi 1,5-metrovú šírku a je prakticky nalepený na budove. Ak by tam bolo viac miesta, najlepšie by bolo trvalky kombinovať s väčšími kríkmi a stromami, no v tomto prípade to nešlo.

Ďalším dôvodom je ich celoročná atraktívnosť, ktorá bola vyššie spomínaná ako požiadavka. Trvalky sú pekné v každom ročnom období a majú svoj šarm aj v zime, keď sú omrznuté a vysušené.

trvalkovy zahon saca
Záber z výsadby trvalkového záhona pred kultúrnym domom v Šaci

Z trvaliek sa dajú dokonca nadizajnovať záhony, ktoré vedia byť farbami kôry, výškovými rozdielmi a štruktúrami použitých rastlín pestré aj v zime.

Zimná záhrada v Hampshire s viac ako 65-timi rastlinami pestovanými práve pre ich pestrosť hlavne v období medzi novebrom a marcom, v ktorom mnohí s pestrosťou rastlín nerátajú.
Zdroj: https://www.hants.gov.uk/thingstodo/hilliergardens/explorethegardens/wintergarden

Práca trvalkami ma baví. Dá sa robiť od jari až do jesene aj v súkromných záhradách, kde zákazník potrebuje vysadiť, prípadne udržiavať napríklad len jeden kvetinový záhon.

Po zime trvalky regenerujú a pokračujú v raste?

To zas nie, po zime sa vysušené časti zostrihajú, aby postupne zas dorástli. V záhone však zatiaľ môžu byť nasadené cibuľoviny, ako napríklad narcisy alebo tulipány, ktoré vyplnia priestor, kým trvalky opäť dorastú.

Pre záhon pred kultúrnym domom v Šaci som napísala aj dokument k údržbe, no vzhľadom na to, že úrad veľmi nemá personál, ktorý by sa o to mohol starať, to zatiaľ udržiavam ja.

Čo všetko dávaš do dokumentu k údržbe?

To závisí od predmetu dizajnu a klienta, ktorý sa jeho údržbu má starať.

Môže tam byť znázornený výsadbový plán, presný zoznam použitých rastlín, konkrétne požiadavky na ich údržbu počas celého roka, či už individuálne alebo po celkoch, návrh sezónnych prác, návod k strihu trávnika, kríkov, stromov, kalendár mulčovania a podobne.

Je to v asi najkomplexnejší dokument z celého procesu, no dá sa pripraviť už keď je napísaný výsadbový plán. Naučila som sa to v Anglicku, tam to robia bežne.

Prečo ponúkaš balík služieb bez dokumentu k údržbe?

Dokument k údržbe u nás zatiaľ nieje štandardom a niektorí zákazníci to skutočne nepotrebujú. Majú vedomosti potrebné na údržbu všetkého, čo na pozemku chcú mať – vedia, ako strihať stromy, mulčovať a podobne.

Balík s dokumentom údržby je najlepší pre ľudí, ktorí dlhší čas nepraktizovali staranie sa o prírodnú záhradu, napríklad preto, že sa vracajú zo života v meste. U takýchto zákazníkov sa dá očakávať motivácia sa všetky tieto veci naučiť a zvládnuť ich, ak dostanú návod, ako na to.

Ako vzťah medzi zákazníkom a jeho záhradou funguje, sa však ukazuje až po realizácii, keď s ňou začína pracovať sám. Preto ku každému z balíkov svojich služieb ponúkam aspoň jednu revíziu svojho dokumentu k údržbe.

Revízie fungujú tak, že sa prídem pozrieť, ako sa záhrade darí a ako funguje údržba pre zákazníka. Na základe toho upravím dokument údržby, aby ešte lepšie zohľadňoval potreby a možnosti oboch strán.

Autor: Marianna Sabolova

V Británii som úspešne absolvovala diplomovaný odbor Praktického Záhradníctva (RHS level 2) certifikovaný Kráľovskou Záhradnou Spoločnosťou. Pracovala som nie len v ruchu Londýna pre Bedford Estates ale aj v prekrásnej prímorskej záhrade v Lepe v srdci anglického vidieka. Po návrate domov som začala študovať permakultúrny dizajn a princípy prírodného záhradníctva, ktoré aktívne uplatňujem pri svojej práci.